Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır?

Çam Sakızıyla Ağda Nasıl Yapılır?

Çam sakızıyla ağda yapımı, genellikle vücudundaki istenmeyen tüylerden doğal yollarla kurtulmayı tercih eden kişiler tarafından merak edilmektedir. Ergenlik döneminden itibaren hemen hemen her yetişkinin vücudunun çeşitli bölgelerinde tüylenme görülebilir. Tüylenme, hem erkeklerde hem de kadınlarda genellikle aynı bölgelerde meydana gelir. Kıllanmanın yoğunluğu, aynı cinsiyetteki kişilerde bile yaşa, hormon salgısına ve kullanılan yöntemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için klasik ağda, sir ağda, ip, lazer gibi çeşitli yöntemler sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra, özellikle eskiden kadınlar tarafından daha fazla tercih edilen çam sakızı reçinesi de unutulmamalıdır. Doğallıktan yana olanlar için ideal bir malzeme olarak kabul edilen çam sakızı, tüylerin zamanla azalmasına yardımcı olabilir. Çam sakızıyla ağda yapmak, alıştıktan sonra oldukça kolaydır. Bu malzemenin en büyük avantajı, tüylerin zamanla azalmasını sağlamasıdır. Çam sakızı, doğal ve şekersiz olduğu için tüy köklerini zayıflatma eğilimindedir.

Çam Sakızıyla Ağda Nasıl Yapılır?

  • Çam sakızıyla ağda yapabilmek için özellikle yaz aylarında çam ağacından akan sakızı bir kaba toplamanız gerekir. Bu işlem, yorucu görünse de oldukça keyiflidir. Akan reçineyi bir tahta parçasıyla kazıyıp bir şişeye doldurmak hem kolaydır hem de çam sakızının güzel kokusu sayesinde sizi rahatlatır. Elde edilen sakızı uzun süre boyunca kapaklı bir kapta muhafaza edebilirsiniz. Ancak, çam sakızı kıyafetinize bulaşırsa bu lekeden kurtulmak zor olabilir. Bu nedenle çam sakızı toplamaya giderken gerekli önlemleri almaya özen gösterin.
  • Kullanmak için parmağınıza bir parça çam sakızı alın ve diğer parmağınızla biraz yumuşatın. Daha sonra uygulama yapmak istediğiniz bölgedeki tüyleri birer birer çekin. Bir süre sonra acıyı daha az hissedeceğiniz için tüyleri 2-3 adet olarak da çekebilirsiniz.
  • Çam sakızı tüylerle kaplandığında onu atarak yerine yenisini alıp işleme devam edebilirsiniz. Tüyleri alma işlemi tamamlandığında çam sakızını elinizden çıkarmak biraz zor olabilir. Bunun için elinizi soğuk suyla iyice yıkayın. Daha sonra limon kolonyası kullanarak sakızı elinizden kazımaya çalışın. Ağda yaptığınız bölgenin çok fazla kızarmasını engellemek için soğuk buz torbası kullanabilirsiniz.
  • Çam sakızıyla ağda yapmanın süresi de önemlidir. Çam sakızıyla ağda yapılması halinde tüyler oldukça yavaş çıkar, bu nedenle işlemi daha seyrek tekrar etmeniz gerekebilir.

Ekstra Bilgiler

Çam sakızının cilde uygulanmadan önce küçük bir alanda test edilmesi, olası alerjik reaksiyonları önlemek için önemlidir. Ayrıca, çam sakızı kullanımı sırasında cildin tahriş olmasını engellemek için dikkatli olunmalı ve işlem sonrasında cildin nemlendirilmesi sağlanmalıdır.

Çam sakızıyla ağda, doğal içeriklere önem veren ve kimyasal ürünlerden kaçınmak isteyen kişiler için ideal bir yöntemdir. Ancak, bu yöntemi uygularken dikkatli olmak ve cildinize zarar vermemek için özen göstermek önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Küçük Çam Ağacı Bakımı

Küçük Çam Ağacı Bakımı

Çam İğnesi Nedir?

Çam İğnesi Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaçam Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaçam Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sedir Çamı Çeşitleri

Sedir Çamı Çeşitleri

Meksika Çamı Özellikleri

Meksika Çamı Özellikleri

Çam Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Çam Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Sarıçamın Özellikleri

Sarıçamın Özellikleri

Güncel

Yunnan Çamı Özellikleri

Yunnan Çamı Özellikleri

Güncel

Veymut Çamı Özellikleri

Veymut Çamı Özellikleri